Ecco

ECCO’nun kurucusu Karl Toosbuy’ın bir hayali vardı. Bir ayakkabı fabrikası kurarak kendi işinin sahibi olmak istiyordu. Erken yaşta ayakkabı imalatçısı olarak yetiştikten sonra, basamakları bir bir çıkarak otuzlu yaşlarının başında Kopenhag’da bir ayakkabı fabrikasının yönetimine geldi. Ancak işletme kendisine ait değildi. Düzenli bir işin getirmiş olduğu rahatlıktan kurtulmaya karar verdikten sonra evini de satarak, Almanya sınırının kuzeyinde kalan Danimarka’nın batı kıyısındaki Bredebro’ya taşındı. Karısı Birte ve beş yaşındaki kızı Hanni ile birlikte bir tarım kasabasında küçük bir ev kiralayarak, yeni iş fırsatları yaratmak amacıyla yerli halkın yaptığı boş bir fabrikayı satın aldı.

Her ne kadar ilk günler zor geçse de, Karl Toosbuy hedefini gerçekleştirmeye kararlıydı. Vizyoner ve azimli bir girişimci olan Toosbuy, küçük bir ekiple son derece yenilikçi ürünler geliştirdi ve çeşitli üretim yöntemlerine öncülük etti. Nitekim, Karl Toosbuy ayakkabıların ayağın yapısına uygun olması gerektiğini fark eden ilk ayakkabı üreticisiydi. Bu anlayış, asırlardan beri devam eden ayakkabı imalat geleneğini kökten değiştirdi. Bunun bir sonucu olarak, 1970’li yıllarda işlevsel ve rahat ECCO ayakkabıları satışa sunulmaya başlandı ve kısa sürede başarıyı yakaladı.

Karl Toosbuy, uzun kariyeri boyunca daima hem kendisinin hem çalışanlarının, hem de tedarikçilerinin ve müşterilerinin sınırlarını zorladı ve işleri daha iyi, daha hızlı ve daha farklı yapmayı kendisine hedef olarak belirledi. Farklı yaklaşımları ve fikirleri benimsedi ve sürekli gelişme göstermeye çabaladı. Bu da zaman içinde ECCO’nun kültürü olarak ortaya çıktı: ödün vermeyen bir kararlılık ve hedefleri gerçekleştirme bağlılığı. Ancak yine de geçmişini hiçbir zaman unutmadı. Karl için ayakkabıların kalitesinden daha önemli bir şey yoktu. Bu düşünce, hayalinin daima baş köşesinde bulunuyordu.

ECCO, Nisan 1963’te 16 çalışanla ve sadece bir pazarda faaliyet göstermeye başladı. Bugün dünyanın 50 farklı pazarında faaliyet gösteren küresel ECCO ailesinin 17.000 üyesi bulunuyor. Geçmişimizle gurur duyduğumuz orta ölçekli bir aile işletmesiyiz. Güçlü bir platforma sahibiz, çünkü ürünlerimiz bugünün dünyasına uygun. Müşterilerimiz kaliteyi, güvenilirliği ve şık konforu istiyor. Tüm bunları ise ECCO sağlıyor. Çalışanlarımız, işletmemizin en temel yapı taşıdır. Yetenekli, sadık ve çalışkan çalışanlar olmadan ECCO’nun varlık gösteremeyeceğini biliyoruz. Bu bilinçle, çalışanların sadece sayılardan ibaret olduğu bir işletmeye asla dönüşmemek için çaba gösteriyoruz. Her an aile duygusunu ve aidiyet hissini yaratmanın önemli olduğuna inanıyoruz. İş memnuniyetini üst düzeyde tutmak için yaşam boyu eğitim, iyi kariyer olanakları ve ilginç görevler ve sorumluluklar vermeye çabalıyoruz. Yine de birinci sınıf ürünleri tasarlamaya gayret eden bir ayakkabı imalatçısı olduğumuzu unutmuyoruz. Müşterilerimizden, en yüksek kalite standardını, en uygun ve şık ayakkabıları makul fiyatta sunma konusunda ECCO’ya güvenmelerini istiyoruz. ECCO, lüksü daima makul fiyatlardan sunacaktır.